Duchenne-féle izomsorvadás (DMD) – Amit tudni érdemes

A Duchenne-féle izomsorvadás (Duchenne Muscular Dystrophy, DMD) egy ritka, genetikai eredetű izombetegség, amely elsősorban fiú gyermekeket érint. Ez a progresszív betegség az izomsejtek fokozatos leépülését okozza, ami idővel a mozgás korlátozottságához vezet.

Mi okozza a Duchenne-féle izomsorvadást?

A betegséget a disztrofin nevű fehérje hiánya vagy működési zavara okozza. A disztrofin alapvető szerepet játszik az izmok stabilitásában, segítve az izomsejteket abban, hogy ellenálljanak a mindennapi használat során fellépő terhelésnek. A DMD esetében a disztrofin termeléséért felelős DMD-gén mutációja miatt ez a fehérje nem termelődik megfelelően.

A betegség tünetei

A DMD tünetei egyénenként eltérő időben jelentkezhetnek, és bár általában 2-5 éves kor körül észlelhetők, van, akit már csecsemőkorban diagnosztizálnak. Benjit például már 6 hónaposan diagnosztizálták. A legjellemzőbb kezdeti tünetek:

Idővel az izomgyengeség fokozódik, és a gyermekek egyre nehezebben tudnak mozogni. Már 6 éves kortól tolószékbe kerülhetnek. A betegség nemcsak a mozgást, hanem a szív- és légzőizmokat is érinti, ami később komoly szövődményeket okozhat, és sajnos az életet is veszélyeztetheti. :( 

Diagnózis és kezelési lehetőségek

A Duchenne-féle izomsorvadást genetikai vizsgálatokkal lehet diagnosztizálni, amelyeket gyakran izomenzimek (pl. kreatin-kináz szintjének) vizsgálata és izombiopszia is kiegészíthet.

Mikor Benjit diagnosztizálták, még nem volt gyógyír a DMD-re. Ma már elérhető egy génterápia, amely 2,9 millió dollárba kerül, és erre gyűjtünk, hogy Benji is esélyt kapjon egy jobb életre.

 Vannak egyéb kezelési lehetőségek, amelyek lassíthatják a betegség előrehaladását: